Music schedule for Saturday, Oct. 8, 2016.

Altria

12:00-12:45 Sheila Kay Adams (Appalachian songs, stories, and ballads)

1:00-1:45 Homayoun Sakhi & Salar Nader (Afghan rubâb and tabla)

2:00-3:00 Joe Mullins & the Radio Ramblers (bluegrass)

3:15-4:00 Adonis Puentes & the Voice of Cuba Orchestra (Cuban son)

4:15-5:00 The Fairfield Four (African American gospel quartet singing)

6:00-6:45 Maceo Parker (funk)

7:00-7:45 Jason D. Williams (rockabilly)

8:00-8:45 Natalie MacMaster & Donnell Leahy (Cape Breton and Ontario fiddling)

9:00-10:00 Gary U.S. Bonds with Gene “Daddy G” Barge (The Norfolk Sound)

WestRock Foundation Stage

12:15-1:15 The Fairfield Four (African American gospel quartet singing)

1:30-2:15 Sri Lankan Dance Academy of NY (traditional Sri Lankan dance)

2:30-3:30 World Song Slam: From Queens to the Congo Rahzel, Wawali Bonane Bungu & Monuko Doddo Gisalu (Afrisa), Kevin Locke & Doug Good Feather, Alessia Tondo (Canzoniere Grecanico Salentino), Larry Sigmon & Martha Spencer

3:45-4:30 “Quarter to Three”: The Norfolk Sound Gary U.S. Bonds & Gene “Daddy G” Barge

5:30-6:15 Kaynak Pipers Band (Bulgarian kaba gaida)

6:30-7:15 Homayoun Sakhi & Salar Nader (Afghan rubâb and tabla)

7:30-8:30 Canzoniere Grecanico Salentino (Southern Italian pizzica tarantata)

8:45-9:30 Balinese All Stars (gamelan orchestra)

The Community Foundation Stage

12:00-12:45 Paddy Keenan & Jimmy Noonan (Irish)

1:00-1:45 Canzoniere Grecanico Salentino (Southern Italian pizzica tarantata)

2:00-3:00 Juke Joints, Honky-Tonks, & Old-Time Religion Marquise Knox, Phil Wiggins & Junious Brickhouse, Jason D. Williams, The Branchettes, Sherman Holmes

3:15-4:00 Kaynak Pipers Band (Bulgarian kaba gaida)

4:15-5:00 Natalie MacMaster & Donnell Leahy (Cape Breton and Ontario fiddling)

5:15-6:00 L’Orchestre Afrisa International (Congolese soukous)

7:00-7:45 Marquise Knox (blues)

8:00-8:45 Joe Mullins & the Radio Ramblers (bluegrass)

9:00-9:45 Geno Delafose & French Rockin’ Boogie (zydeco)

Dominion Dance Pavilion

12:15-1:15 Geno Delafose & French Rockin’ Boogie (zydeco)

1:30-2:30 Adonis Puentes & the Voice of Cuba Orchestra (Cuban son)

2:30-3:00 conjunto dance lesson with Tomas Salas

3:00-4:00 Conteño (conjunto tejano and norteño)

4:15-5:15 The Beat[box] Goes On: Rahzel, Nicole Paris, & Ed Cage (beatboxing)

6:15-7:15 Gary U.S. Bonds with Gene “Daddy G” Barge (The Norfolk Sound)

7:30-8:30 L’Orchestre Afrisa International (Congolese soukous)

9:00-10:00 Maceo Parker (funk)

VCU Health Stage

12:15-1:00 The Branchettes (traditional African American gospel)

1:15-2:00 Ben Hall (“Travis-style” thumb-picked guitar)

2:15-3:00 Paddy Keenan & Jimmy Noonan (Irish)

3:15-4:00 Sri Lankan Dance Academy of NY (traditional Sri Lankan dance)

4:15-5:15 Phil Wiggins Blues House Party (Piedmont blues and dance)

5:30-6:15 The Big Squeeze: Accordion Masters Geno Delafose & Demetric Thomas, Juan Longoria, Jr. & Juan Longoria III (Conteño), Massimiliano Morabito (Canzoniere Grecanico Salentino)

Union Bank & Trust Virginia Folklife Stage

12:00-12:05 Reverend Frank Newsome (opening Old Regular Baptist hymn)

12:05-12:45 The Hurdle Brothers with Reverend Tarrence Paschall (gospel)

1:00-1:45 Humayun Khan (Hindustani singing)

2:00-2:45 Dori Freeman (Appalachian singer-songwriter)

3:00-3:45 Cora Harvey Armstrong (gospel)

4:00-4:45 Spiritual Voices Cora Harvey Armstrong, Reverend Frank Newsome, Susan Gaeta (Trio Sefardi), Humayun Khan, The Legendary Ingramettes

5:00-5:45 Shadowgrass (bluegrass)

6:00-6:30 Oyster Shucking V: The Battle Continues with Deborah and Clementine (oyster shucking contest)

Virginia Folklife Cooking Demonstrations

12:15-12:45 Chef Ida MaMusu – West African Plantain Medley

1:00-1:30 Geraldine Newsome – Coalfield cooking – Clinch Mountain Meatloaf

1:45-2:15 Luz Lopez – Tacos Al Pastor

2:30-3:00 Frances Davis – Fried Dried Apple Pies

3:00-3:30 “Shucking Seminar” (at oyster tent)

3:15-3:45 Stuart Parks – Tangier Island Crab bisque

3:45-4:15 Brunswick Stew with the Red White and Blue Stew Crew (at Stew Trailer)

4:00-4:30 The Sephardic kitchen: Borek with Beyhan Cagri Trock

4:45-5:15 The Filipino kitchen: Florian Manalang

6:00-6:30 Oyster Shuck Down V: The Battle Continues with Deborah and Clementine (oyster shucking contest – VIRGINIA FOLKLIFE STAGE

Commenting is limited to Times-Dispatch subscribers. To sign up, click here.
If you’re already a subscriber and need to activate your access or log in, click here.

Load comments

You must be a full digital subscriber to read this article You must be a digital subscriber to view this article.